Cuma, 04 Ekim 2019
Kategori: Haberler

4 EKİM HAYVANLARI KORUMA GÜNÜNDE, ''BİR VARMIŞ, BİR YOKMUŞ''

4 EKİM HAYVANLARI KORUMA GÜNÜNDE, ''BİR VARMIŞ, BİR YOKMUŞ''

Bir varmış, bir yokmuş diye başlar bütün masallar ve bütün çocuklar masal dinleyerek uyumayı severler.
    Rüyalarında dinledikleri masalların kahramanlarını görürler. Öyle etkilenirler’ ki uyanınca o kahramanlar gibi olmaya gayret gösterirler. Çocuklarımız için masalların yaşanılabilir olup, olmaması çokta önemli değildir. Önemli olan anlatan kişinin istediği mesajı vermesidir.
    4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’ ne masal tadında değinmek istiyorum.
    Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) hayvanları çok severmiş. Bir gün ordusu ile savaşa giderken yolda yavrularını emziren bir köpek görür, hemen yanına bir sahabe çağırır ve derki;  ‘’Köpeğin başında nöbet tut. Ordumuz bu hayvanı savaş esnasında rahatsız etmesin.’’ Sonrasında ordusunun yolunu sırf o hayvan rahatsız olmasın diye değiştirir. Bizler böyle bir Peygamberin ümmetiyiz.       
    Bir varmış bir yokmuş. Bir zamanlar Osmanlı Devleti varmış. Bu devlette öyle güzel insanlar yaşarmış ki, onların yaptıklarını görenler hayran olurmuş. Bu güzel insanlar kuşlar için; evlerin çatılarına, duvarlarına yuva yaparlar, yem ve su ihtiyaçlarını karşılamak için pencere kenarlarına, yem ve su kapları yerleştirirlermiş.   İşte böyle güzel insanlar yaşarmış önceden.  Yaratılanı, yaradan için seven güzel insanlar.

 Şimdi mi? 

Bu insanların yaptıkları şimdi bize bir masal gibi geliyor. Ama gerçek bu yaşanmış.
Hangimiz bu şekil bir davranış sergiliyoruz. Yolda yürürken gördüğü hayvanı taşlayan, zevkim bu diyerek avda vurduğu kuşların fotoğraflarını sergileyen, bir ormanda küçük bir köpeğin ayaklarını kesip, ormana acı çekerek ölsün diye bırakan kişileri duydukça, gördükçe eski zaman bize masal gibi geliyor. 
    Bunların yanı sıra bilinçsizce, art niyet olmadan yapılan hatalar var. Örneğin; Tarımsal ilaçlama… Ağaçların, çiçeklerin, meyvelerin tozlanmasını, dolayısıyla meyve vermesini sağlayan arılar, tarımsal ilaçlama nedeniyle ölmektedirler. Bu konunun bir an önce gündemde yoğun bir şekilde yer almalı. Tarımsal ilaçlama yapılacağı zaman arıcılara gün evvelinden haber verilip tedbir almaları sağlanmalıdır. 
İçimiz yakan diğer bir konu da anız yakma… Karıncanın dahi incinmesinden çekinen bir nesilden, nasıl olurda tarladaki anızı yakarak, bir sürü karıncanın ve tarladan rızkını toplamaya çalışan hayvanların, diri diri yanmasına sebep olan bir nesil olduk. Kanayan yaramız olan bu anız yakma meselesinin, hayvanlarımız ve doğal yaşam açısından derhal bitirilmesi gerekmektedir. Bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar var ama halâ anız yakımı devam etmektedir. Bu konu ile ilgili farkındalık oluşturma çalışmaları tüm kurumlar ile birlikte yapılmalıdır. Unutmayalım! Yaktığımız sadece tarlalarımız ve hayvanlarımız değil, medeniyetimizi de kendi ellerimizle yakmaktayız. 
    Hayvanlarımızın korunması ile ilgili çalışmalar, kurumlar ve sivil toplum kuruluşları ile istişareli olarak fazlasıyla yapılmalıdır. Konu ile ilgili kurumlar sürekli irtibat halinde olmalıdır. Yaratılanı, Yaradan’ dan ötürü sevme, düsturu zihinlerimize işlenmelidir. Aksi takdirde; Hayvan sevgisini anlatırken, ‘’ Bir varmış bir yokmuş’’ cümlesini çok kullanırız. 
    Dünyamızı paylaştığımız, doğal dengenin korunmasını sağlayan Hayvanlarımızı korursak bir sonraki nesillerinde ‘’Hayvan sevgisi ile dolu nesiller’’ olarak yetişmesine sağlayacağımızı unutmayalım.  
    Hayvanlarımızı bir gün değil her gün sevelim! Ama nelerin yapılıp yapılmadığını, neler yapabileceğimizi hiç olmazsa yılda bir gün, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde bir araya gelerek konuşalım.                                                                                   


Yönetim Kurulundan Mesaj

Değerli Meslektaşlarımız, Yönetim Kurulu olarak hedeflerimizi belirledik....DevamıSözleşme Örnekleri ve Dilekçeler

üye bilgi güncelleme formu.xlsx

Üye Bilgi Güncelleme Formu

EV ve SÜS HAYVANLARININ ÜRETİM, SATIŞ, BARINMA ve EĞİTİM YERLERİNDE ÇALIŞAN VETERİNER HEKİMLERİN HİZMET ALIM SÖZLEŞMESİ

EV ve SÜS HAYVANLARININ ÜRETİM, SATIŞ, BARINMA ve EĞİTİM YERLERİNDE ÇALIŞAN VETERİNER HEKİMLERİN HİZMET ALIM SÖZLEŞMESİ

HAYVAN HASTANESİ, VETERİNER POLİKLİNİK ve MUAYENEHANELERDE ÇALIŞAN (Veteriner Hekim) VETERİNER HEKİMLERİN HİZMET SÖZLEŞMESİ

HAYVAN HASTANESİ, VETERİNER POLİKLİNİK ve MUAYENEHANELERDE ÇALIŞAN (Veteriner Hekim) VETERİNER HEKİMLERİN HİZMET SÖZLEŞMESİ

HAYVANCILIK İŞLETMELERİNDE ÇALIŞAN VETERİNER HEKİM HİZMET SÖZLEŞMESİ

HAYVANCILIK İŞLETMELERİNDE ÇALIŞAN VETERİNER HEKİM HİZMET SÖZLEŞMESİ


Andırın

Andırın

Mesleki Muhabbet

Mesleki Muhabbet

6. OLAĞAN GENEL KURULUMUZ

6. OLAĞAN GENEL KURULUMUZ

Türk Veteriner Hekimler Birliği